Sıkça Sorulan Sorular

/Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular 2018-07-26T09:14:50+00:00

Sivil Havacılık tarafından 0-5 yaş çocukların uçmasına izin verilmemektedir.

06 yaş ve üzeri tüm katılımcılardan yetişkin ücreti alınmaktadır.

Kapadokya’da Klasik Balon turu olarak tanımladığımız uçuşlar düzenli olarak gerçekleştirilir ve bu uçuşlar 12 ay boyunca hava şartları müsaitlik verdiği sürece uçuş vardır. Diğer tüm özel uçuş talepleri ise balon müsaitliğinin olması ve özel şartların oluştuğu koşullarda yine hava şartlarının uygun olması koşuluyla gerçekleştirilmektedir.

Mart ve Kasım ayları uçuşların rüzgar ve yağış temposuna paralel olarak en yoğun dönemidir. Kış aylarında da uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Yağışsız ve rüzgarsız havalarda uçuş gerçekleştirilir. Soğuk havalar uçuşa engel değildir. Hatta özellikle kış dönemi peribacalarındaki kar tonlamaları o kadar harika bir görüntüye sahip olur ki, doğa severlerin, fotoğrafçıların özellikle uçuşu tercih ettiği dönemler bu yüzden kış dönemleridir.

Balon turlarında tüm firmalar Göreme açıklarındaki arazilerden eş zamanlı olarak kalkış gerçekleştirirler. Belirttiğimiz üzere pilotlar Balonların gidiş yönünü değil yükseliş ve alçalışlarını kontrol etmekle görevlidirler. Balonların gidiş yönü ise tamamen doğal koşullarla tarafından yani rüzgarın esiş yönüyle belirlenmektedir.

Fakat rüzgar hızının ve şiddetinin uçuşu zora sokmayacak bir fitte olmasının zorunluluğunu düşünecek olursak bu fitte uçuşlar, Rüzgarın yönüne ve şiddetine bağlı olarak rüzgarın çok hafif olduğu günlerde ortalama 4 km, uçuşa müsait en yoğun seviyesinde ise max 20 km’ye kadar bir alanda gerçekleşir.

Hamileliğin 3. ayından itibaren bu tavsiye edilen bir durum değildir. Hamileliğin bedensel belirtileri bu aydan itibaren daha belirginleştiği ve hareket kabiliyeti gebe bayanlarda daha kısıtlı olduğu için olası aksi durumlarda kendilerini kontrol etme yetilerinin düştüğü varsayılarak bu risk önerilmemektedir. Sebebi iniş esnasında hava şartlarından dolayı sepetin yerde sürüklenme ihtimalidir.

3. aydan önceki gebelik durumlarında ise misafir heyecan ve stres durumunu kontrol edebileceğine inanıyorsa, sorumluluk kendisine ait olarak uçabilir. Hamileliğin son 3 ayı ise genel olarak bölgedeki tüm pilotlar hamile bayanların uçuşuna izin vermemektedir.

Balon uçuşlarının izin ve denetimlerinden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sorumludur. Sivil Havacılık ayrım yapmaksızın tüm balon şirketlerinin kuruluşundan itibaren güvenli uçuş için gerekli teknik ekipman ve altyapıları titizlikle denetler. Tüm balon firmalarının rutin denetimleri yapılır ve Balon operatörleri de rutin bakımlarını eksiksiz yapmak zorundadırlar.

Ayrıca bir diğer yasal zorunluluk olarak tüm uçuşlar lisanslı pilotlar ile gerçekleştirilmektedir. Uçuşların güvenliğinde önem teşkil eden bir diğer unsur da uygun hava koşulları ve günlük balon uçuş kotasıdır. Her iki unsur da en ufak bir riske izin verilmeksizin denetlenmekte ve kontrol edilmektedir. Buna rağmen oluşan kazalar ise denetim ya da firmalara bağlı olmaksızın, kişilere bağlı küçük aksaklıklar, talihsizliklerle gerçekleşmiştir.

Bir kaçına ön görülemeyen ters esen ve rüzgarların sebep olduğu kazalardan sonra Sivil Havacılık uçuş izinlerindeki risk politikasını daha da sıkılaştırdı. Bir diğer unsur olan bu ters rüzgarların sebep olduğu sert inişlerde pilot uyarılarını dinleyerek güvenli iniş pozisyonunun panik olmadan eksiksiz uygulanmasının önemidir. Yine birkaç kazada hayati kayıp yaşanmasının büyük sebebi budur.

Bu noktada misafirlerimize de önemli bir sorumluluk düşmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındırıldığında dahi gerçekleştirilen uçuş sayısı, taşınan yolcu ve gerçekleşen kaza oranına bakıldığında dünyada en güvenli taşıma, ulaşım aracının Balon turu olduğunu söylemek mümkündür.

İnternet sitemiz üzerinde her turun içerisinde o tura özel hazırlanmış REZERVASYON bölümünü tıklayarak rezervasyon detaylarınızı bırakınız. Detaylarınız bize mail olarak düşecektir.

Oluşturduğunuz rezervasyon tarihine göre ön ödeme bilgilerini tarafınıza maile cevaben ileteceğiz. Ya da 7/24 aktif telefon numaramızla irtibata geçerek rezervasyon geçebilir ve ön ödeme tarih ve miktarını öğrenebilirsiniz.

Rezervasyonunuzu oluşturup ön ödemeyi aldıktan sonra müşteri satış sözleşmesi ve voucher ( bilgilerinizin bulunduğu bilet) tarafınıza iletilecektir. Bu iki belge de resmi belgeler olup, ödemenizi ve rezervasyonunuzu garanti altına almaktadır.

Bölgede düzenli olarak gerçekleştirilen Klasik Balon turları ortalama 60 dakika uçuş gerçekleştirir. Bu süre doyasıya bir tur gerçekleştirmek için çok makuldür. Bu turlar standart bir yükseklikte gerçekleşmez.

Alt ve üst sınırı vardır. Alt sınırı yeryüzü şekillerine çarpma sınırına gör ayarlanırken üst sınırı 5000 fit olmakla beraber bu sınır genelde 1000-1200 fit olarak uygulanır. Kapadokya Balon Turlarını tüm dünyada eşsiz kılan özellik uçuş esnasında bize sunduğu eşsiz doğal, coğrafi ve kültürel güzelliklerdir.

Her gün rüzgara bağlı olarak farklı yönlere uçulduğu düşünüldüğünde, uçuşun gerçekleştiği yöndeki doğal güzelliklere göre pilotlarımız yükseklik seviyesini ayarlamaktadır. Kendinizi vadilerin içinde peribacalarına, ağaçlara değecek yakınlıkta bulacak ve an gelecek gün doğumunda güneşin eşsiz renklerine dokunabildiğinizi düşüneceksiniz.

Kapadokya Balan Turları ortalama 3 saati bulan bir organizasyondur. Gün doğumu saatlerinin mevsimsel değişimine ve otelinizin bulunduğu konum, alınış noktanıza göre 4.00-5.30 arasında otelinizden alınacaksınız.

Buluşma noktasında hafif bir kahvaltı aldıktan sonra Sivil Havacılığın onay vermesiyle birlikte balonların kalkış alanına sizi götüreceğiz. Balonların şişirilmesini izleyebilecek ve akabinde güvenlik bilgilendirmesini aldıktan sonra uçuşunuz başlayacaktır.

Gündoğumu esnasında ortalama 60 dakika uçacaksınız. Uçuşunuz iniş yeri müsaitliğine bağlı olarak 10 dk erken yada geç bitebilir. İnişten sonra kutlama amaçlı olarak alkolsüz şampanya, meyve suyu ve kek ikram edilir. Bu keyifli anı ölümsüzleştirmek için pilotunuz tarafından isimlerinize özel hazırlanmış Uçuş Sertifikalarınız verilecektir.

Fotoğraf çekimi için ayrılan kısa bir molanın ardından dönüş transferi sağlanmaktadır.

Kapadokya Bölgesi aslında Kayseri, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray ve kısmen de Kırıkkale bölgesini kapsar. Fakat günümüzde daha çok Nevşehir ve ilçelerinin kısmen de Niğde ve ilçelerinin bulunduğu, peribacalarının ve kaya oyma alanların yoğunlukta bulunduğu yerler için Kapadokya Bölgesi tabiri kullanılmaktadır.

Bu bölgeler sahip olduğu kültürel varlıklar ve coğrafi öğeler sebebiyle hem kültür hem de doğa turizmi için olanak sağlayan olağanüstü güzelliklere sahiptir. Geçtiğimiz birkaç yıla kadar bölgenin en çok talep gören dönemi karasal iklimin de sunduğu olanaklar sebebiyle ilkbahar ve sonbahar aylarıydı.

Fakat son yıllarda Kayseri Erciyes dağının kış turizminde kazandığı ivme, otellerinin ve tesislerinin uluslararası standartlarda yenilenmesi ve yine Nevşehir’de özellikle Uçhisar, Ürgüp ve Göreme’de Kaya oyma butik otellerin jakuzili ve şömineli oda seçenekleriyle extra konforlu konaklama imkanları sunması kış aylarında da Kapadokya’yı seyahat severlerin vazgeçilmez kıldı.

Diğer yandan yaz aylarında ise Tatilcilerin gidiş ve dönüş yollarında uğrmadana geçmedikleri, 1,2 gün konakladıkları yer olmanın dışında yine standartların çok üzerinde hizmet ve konaklama seçenekleri, günübirlik tur ve aktivite imkanları gibi sebeplerden yeni evli çiftlerin balayı tatili için dinlenmek için seçtikleri bölge haline geldi.

Dolayısıyla Kapadokya her mevsim size eşsiz güzelliklerini sunmaktadır. Sizler zevk ve uygun şartlarınıza göre hangi zamanı tercih ederseniz edin, Kapadokya’da olmaktan kesinlikle keyif alacak, unutulmazlarınızın arasına bu seyahati ekleyeceksiniz.

Kapadokya Balon Turlarına katılmayı düşündüğünüz an ön rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz. Fiyatlarımız dönem dönem değişkenlik gösterebilir.

Erken rezervasyonun size kampanyalı fiyattan yararlanmak gibi bir faydası da olacaktır. Rezervasyonlar en geç 1 gün öncesine kadar alınabilir. Fakat 1 gün öncesinde boş yer bulma ihtimali risklidir.

Mümkün olduğunca erken rezervasyon geçmek hem yerinizi garantilemek hem de bütçenize katkı sağlamak açısından şiddetle önemlidir.

Sıcak hava balonu sepetleri 2, 8, 10, 16, 20, 24 ve 28 kişilik olmak üzere değişmektedir. 16 kişilik sepetlerin altında kontenjanı olan sepetler genel olarak özel taleplerde ve daha yüksek ücretlerle uçurulmaktadır. Klasik uçuşlarda genel olarak balon firmalarının elinde bulunan sepetlere ve kişi sayılarına göre 16 kişilik kontenjan kapasitesinde ve üstü sepetler kullanılmaktadır.

Sepetlerin içerisinde herkesin eşit imkanlarda kullanabilecekleri yeteri alan bulunmaktadır. Ayrıca tecrübeli pilotları 360 derecelik acı ile sıcak hava balonunu döndüreceği için tüm manzarayı her cepheden görebilecek ve resim çekebileceksiniz. Genel olarak 16’lık ya da 20’lik sepetlerle misafirlere hizmet verdiğimizi belirtmek isteriz.

Bölgeye kendi aracınızla birkaç gün öncesinden ya da uçuş sabahı burada olacak şekilde gelmiş olsanız dahi transferinizi bizim gerçekleştirmemiz zorunludur.

Çünkü onlarca balon firmasının birden fazla balonu farklı kalkış noktalarından paralel zamanda uçuş gerçekleştirmektedir. Sizin uçacağınız balonun kalkış noktasını bulmanız pek mümkün olmayacağı gibi yer ekibinin yoğunluğuna ve işlerine de zarar vermiş olursunuz.

Bu yüzden sizi Avanos, Nevşehir, Göreme, Ürgüp, Ortahisar, Uçhisar, Mustafapaşa, İbrahimpaşa gibi ilçe ve beldelerden uygun noktalardan ya da konakladığınız otellerden bizzat biz alarak uçuş alanına transfer ediyoruz. Uçuş bitiminde de geri dönüş transferinizi sağlıyoruz.

Öncelikli olarak sabah gün doğumu esnasındaki hava şartları ve rüzgar hızı çok önemlidir. Rüzgar hızı 11km/h geçiyor ise uçuşu iptal edecektir.

Her gün sabah Sivil Havacılık uçuşun olup ya da olmayacağına dair http://shm.kapadokya.edu.tr/ internet sitesinden balon operatörlerine haber vermektedir.

Sabah gün doğumu esnasında Yeşil Bayrak sembolü uçuşun olacağını gösterir. Genel olarak hava şartları ve uçuşun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği 1 gün öncesinden tahmin edilebilir ve hava kötü ise Sivil Havacılık tarafından Kırmızı Bayrak işareti ile uçuşun olmayacağı sembol edilir.

Hava normal ise uçuş günü yine de tekrar kontrol edilir. Uçuş anına kadar kesin uçuşun olacağına dair sembol olan yeşil bayrak belirtilmez. Ancak uçuş öncesi son kontroller sağlanır Sivil Havacılık’ın onayı ile Yeşil Bayrak sembolü belirtilir. Uçuşlar sağlanır. Son anda ön görülmeyen rüzgarlar çıkıp yolcular uçuş alanına transfer edildikten sonra gelen iptallerde ise misafirlerden herhangi bir kesinti yapılmaksızın alınan uçuş ücretleri iade edilir ve dönüş transferleri sağlanır.

Eğer misafirlerin müsaitliği varsa rezervasyonları bir sonra ki güne aktarılabilir. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz. Peş peşe iptallerin ardından yolcular uçuş gerçekleştiremezse yine ödedikleri ücret kesintisiz iade edilir.

Size rezervasyonunuz kesinleştiğinde telefonunuza sms ve ya whatsupp ile tahmini alınış saatinizi 1 gün öncesinden bildireceğiz.

Sizden de oda numaranızı belirtmenizi kaya odalarda telefon çekmediği taktirde size ulaşabilmek ya da bize verdiğiniz telefona ulaşamama ihtimaline önlem olarak için rica edeceğiz.

Göreme, Uçhisar, Ürgüp, Ortahisar, Avanos, Nevşehir Merkez, Mustafapaşa, İbrahimpaşa otellerinden ve ya bu noktalarda otogar ve ya merkezi bir noktadan özel araçlarımızla sizleri alıp uçuş sonrası tekrar aldığımız yere bırakıyoruz. Bu transferlerde extra bir ücret talebinde bulunmuyoruz.

Bu çok özel aktiviteyi muhakkak fotoğraflamak ve video çekmek isteyeceksiniz. Bu yüzden yanınıza kesinlikle cep telefonunuzu ve kameranızı şarjları dolu bir şekilde alınız.

Bu pek mümkün değildir. Balon turları genel olarak hava şartlarının müsaitlik vermesi durumunda sabah erken saatlerde gerçekleştirilir. Aksi durumlarda balonu tamamen kiralamak ve Sivil Havacılık’tan özel izin almak gereklidir.

Bu da ancak havanın çok güneşli, sıcak yağışlı ve rüzgarlı olmadığı saat ve mevsimlerde gerçekleştirilebilir. Kış aylarında bazen sabah uçuşları iptal edildiğinde ve öğle saatlerinde uçuş için mümkün hava koşulları olduğunda öğle saatlerinde Klasik Balon turları spontane olarak gerçekleştirilmektedir.

Kapadokya Bölgesi deniz seviyesinden 1000 m yüksekliktedir.

Bir yandan karasal iklime sahip olduğu için her mevsim gece ile gündüz arasında 8-14 derece fark oluşmaktadır. Aynı zamanda balonda uçuşu sırasında yerden yükseklik de arttığı için ekstra bir sıcaklık farkı oluşmaktadır. Bu yüzden her mevsimde normalde gün içinde giydiğiniz kıyafetlerin 1,2 katı daha sıkı giyinmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca uçuş esnasında 1 saat boyunca ayakta olacağınızdan ve sepete iniş ve çıkışlarda sıkıntı çekmemeniz açısından rahat ayakkabılar ve kıyafetler tercih etmenizi özellikle bayanların topuklu ayakkabı tercih etmemelerini öneririz.

Öncelikli olarak sabah gün doğumu esnasındaki hava şartları ve rüzgar hızı çok önemlidir. Rüzgar hızı 11km/h geçiyor ise uçuşu iptal edecektir.
Her gün sabah Sivil Havacılık uçuşun olup ya da olmayacağına dair http://shm.kapadokya.edu.tr/ internet sitesinden balon operatörlerine haber vermektedir.

Sabah gün doğumu esnasında Yeşil Bayrak sembolü uçuşun olacağını gösterir. Genel olarak hava şartları ve uçuşun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği 1 gün öncesinden tahmin edilebilir ve hava kötü ise Sivil Havacılık tarafından Kırmızı Bayrak işareti ile uçuşun olmayacağı sembol edilir.

Hava normal ise uçuş günü yine de tekrar kontrol edilir. Uçuş anına kadar kesin uçuşun olacağına dair sembol olan yeşil bayrak belirtilmez. Ancak uçuş öncesi son kontroller sağlanır Sivil Havacılık’ın onayı ile Yeşil Bayrak sembolü belirtilir.
Uçuşlar sağlanır. Son anda ön görülmeyen rüzgarlar çıkıp yolcular uçuş alanına transfer edildikten sonra gelen iptallerde ise misafirlerden herhangi bir kesinti yapılmaksızın alınan uçuş ücretleri iade edilir ve dönüş transferleri sağlanır.

Diğer gün uçuş için müsaitliğiniz var ise rezervasyonunuz bir sonraki güne kaydırılır. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü balonların kontrol ve regülasyonunu yapmaktadir. Uçaklar için uygulanan güvenlik standartları sıcak hava balonları içinde uygulanmaktadır. Balonların periyodik bakımları Sivil Havacılık denetimde zorunlu olarak balon operatörler tarafından yapılmaktadır.