Kapadokya Gurmesi Turu

/Kapadokya Gurmesi Turu
Kapadokya Gurmesi Turu 2018-07-03T20:32:48+00:00

KAPADOKYA GURMESİ TURU

Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler ve kültürel öğelerle tüm dünyanın en önemli merkezlerindendir. Hele bir de yemek kültürü denilince Anadolu’nun lezzetler biyografisi gibidir. Dillenir, efsaneleşir.  Buğday ve bulgurun kutsal topraklarıdır. Hamur ve kıymanın aşkını mantıyla anlatır. Tandır ocaklarıyla, Anadolu’daki gelmiş geçmiş tüm atalarının adeta elini öper. Ölümsüzdür… Yemeğe ihtiyaçla değil, kültürle nefes verir. Bağlarını periler sular. Üzümün öyküleştiği yerdir.

Küçük Asya’nın gurmesidir.

Kapadokya Lezzetleri turunda, geçmişten bugüne uzanan tüm bu öykülerin içine gireceğiz. Turumuzda özgünü, doğalı ve yöreseli sunacağız.

1: ORTAHİSAR : TANDIR EKMEĞİ VE KÖY KAHVALTISI (08-00 -09.00)

2: UÇHİSAR KADIN KALKINMA DERNEĞİ ATÖLYESİ VE RESTORANI (09.30 – 11.30)

TADIM MENÜSÜ:

MANTI

SARMA KURU DOLMA

KABAK ÇEKİRDEKLİ ERİŞTE

ASİDE TATLISI

3: MUSTAFAPAŞA HANIMELİ RESTORANT (12.00 – 14.30) :

TADIM MENÜSÜ:

TANDIR ÇORBASI

TESTİ KEBABI

4: SULTAN SOFRASI ÜRGÜP(15.00 – 16.30)

TADIM MENÜSÜ:

APAKLA

SULU KÖFTE

KAYISI TATLISI

5: KABAK ÇEKİRDEĞİ HAZIRLANIŞI – NATUREL KURUYEMİŞ  (18.00 – 18.30)

7: GURAY SERAMİK MÜZESİ AVANOS (19.00 – 20.00) 

TUR PROGRAMI

1.İSTASYON: ORTAHİSAR KASABASI

(TANDIR EKMEĞİ YAPIMI VE YÖRESEL KAHVALTI)

(08.00 -09.00)

Tandır tam anlamıyla atalarımızın geleneğidir ve özellikle İç Anadolu ve Doğu anadolu’da yaygın olarak günümüzde de kullanılır. Ortahisar’da Ortahisar Kalesi’nin eteklerinde küçük ve sevimli işletmede herşey kadınların ellerinden çıkar. İşletmeci hanımefendinin bize tandır ekmeği tarifini, inceliklerini göstereceği ve tandırda pişirme aşamasını hep beraber uygulayacağımız bu bölümde, çömlek peyniri, tereyağı, bölgede lezzeti ve kıvamıyla ün salmış pekmez ve odun ateşinde pişmiş çayımızla, bizim için pişirilmiş dumanı tüten ekmeklerle kahvaltımızı yapacağız. Tandır ekmelerinden dilerseniz kendiniz için satın alarak dolapta uzun sür saklanabilir olduğu için evlerinize götürebilecek ve kasabalı hanımlarımızın emeğine de destek olabileceksiniz.

2.İSTASYON: UÇHİSAR KADIN KALKINMA DERNEĞİ (09.30 – 11.30)

Uçhisar Kadın Kalkınma Derneği, günümüz Türkiye’sinde kadına dair sosyal projelerin en anlamlı ve güzel örneklerinden biridir. Bölge kadınlarının gündelik zorunluluklarını, sanata, ustalığa dönüştürdükleri yerdir.  Yine anaçtırlar ve yine Türk misafirperverliğinin neferleridirler. Fakat aynı zamanda artık birer aşçı, sanatçı ve hatta esnaftırlar. Bünyesinde atölye, sunum mutfağı, restoran, kış bahçesi, dış bahçe, tandır evi (henüz tamamlanmadı) ve hanımların kendi ürünlerinin satıldığı bir mağaza bulunmaktadır. Bizler de atölyede mantı ve yağlama hamurlarını onlarla birlikte yoğuracak, açacak, iç harcı hazırlayarak mantılarımızı dizecek,  kapatacak, pişirecek ve de tadacağız. Aside tatlısı yapımını da öğreneceğiz. Yine kuru patlıcan ve biber dolma, sarma, tarhana, erişte gibi Türk Mutfağının temsili lezzetlerinin Kapadokya tariflerini alacak, bizim için hazırlanan tadımlıklardan deneyeceğiz.

Adeta yöresel bir yemek okulu olan dernekten tüm yemeklerin tariflerinin de bulunduğu temsili ve hatıra amaçlı sertifikalarımızı alacağız.

3.İSTASYON: MUSTAFAPAŞA HANIMELİ RESTORAN  (12.00 – 14.30)

Bölgede en bilinen Muhacir – Göçmen köyü Mustafapaşa, kendine özgü mimari yapısı ile de Kapadokya’yı zyaret eden seyahat severlerin olmazsa olmaz gezi noktalarındandır. Mustafapaşalı muhacir bir ailenin işletmesi olan ve tüm ürünlern yine yerel kadınların ellerinden çıktığı restoranımızda tandırda pişirim süresi 8 – 10 saati bulan testi kebabının ve yine 3 – 4 saati bulan tandır çorbasının hazırlanışını görecek, bizim için hazırlanmış tadımlıkları yine bir İç Anadolu klasiği olan yayık ayranı eşliğinde deneyeceğiz. İşletme sahiplerinin çay ikramlarından ufak bir yürüyüş ile köyü fotoğraflayabileceksiniz. Bebek ve Etnografya Müzesi’nde de hem müzeyi ziyaret edip hem Kahve molası verdikten sonra Ürgüp’e yola çıkıyoruz.

4.İSTASYON: SULTAN SOFRASI (15.00 – 16.30)

Kapadokya’da ev yemekleri ile ün salmış ve Kapadokya’da çekilen dizi ve filmlerde onayan oyuncuların da ilk tercihleri arasında bulunan restoranımıza geliyoruz. Apakla, herkesin iyi bildiği kuru fasulye yemeğinin yöresel ismidir. Kapadokya usulü apaklayı bir ev hanımın elinden yemek en doğru haliyle yemektir. Biz de ev tadında işletmesini ve mutfağını bize açan Sultan Hanım ile kimseye vermediği lezzet sırlarını paylaşacağız. Bulgur köfteyi tadacağız ve birlikte pekmezle pişirilen kayısı tatlımızı hazırlayacağız.

5.İSTASYON: KABAK ÇEKİRDEĞİ ATÖLYESİ (18.00 – 18.30)

Ürgüp merkezde bulunan kısmi üretim aktarında, ustamızdan kabak çekirdeğinin tarladan sofraya gelişinin öyküsünü öğreniyor ve fırınlanma işlemine tanıklık ediyoruz.

6.İSTASYON: GURAY SERAMİK ATÖLYE & MÜZE

AVANOS (19.00– 20.00)

Kapadokya mutfaklarının gerçek ustası Kızılırmak’tır. Tüm Anadolu’ya ustalık etmiş, yol göstermiştir. Her sofraya taht kurmuştur. Turumuzun son programına, yemeğin kültüre dönüştüğü yolculuğa tanıklık etmek için Avanos’a yol alıyoruz. Gün boyu Tandır ve ocaklarda kullanılan topraktan soframıza gelen tüm ürünleri bulabileceğimiz ayrıca yapımına tanıklık edebileceğimiz ve bize tarihte seramiğin izini sürme imkanı veren eşsiz mimarisiyle de büyüleyen müzeyi de ziyaret edebileceğimiz son programımızla günü tamamlıyoruz.

Katılımcıya Not: Dileyen konuklarımızla bir Türk klasiği olan OCAKBAŞI+RAKI+FASIL etkinliğine devam edebiliriz. (ekstra ücretlidir)

KAPADOKYA GURMESİ TURU FİYAT LİSTESİ

1 kişi

2 kişi

(kişi başı)

3-4 kişi

(kişi başı)

5-6 kişi

(kişi başı)

7-8 kişi

(kişi başı)

9-10 kişi

(kişi başı)

11-16 kişi

 (kişi başı)

1300 ₺

830 ₺ 670 ₺ 460 ₺ 320 ₺ 260 ₺

240 ₺

  • Sigara içilmeyen, profesyonel tur kaptanı eşliğinde Konforlu- Lüks, seyahat sigortalı, tur araçlarıyla programdaki tüm transferler
  • Programdaki tüm tadımlar
  • Deneyimli, Profesyonel kokartlı Türkçe rehberlik hizmetleri
  • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
  • Araç park ücretleri